Rada Programowa
Adam Olszewski – Dyrektor Departamentu Innowacji w Energa Operator SA.
Departament Innowacji odpowiada za realizację projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych w Energa Operator SA. W tej grupie znajdują się m.in. pilotażowy projekt wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych – Inteligentny Półwysep oraz jego kontynuacja w międzynarodowym projekcie UPGRID, Test Konsumencki w Kaliszu, projekt Energia na Oszczędzanie, projekt SmartToruń czy Akademia Innowacyjności Energa Operator.
Dla dr Olszewskiego praca w Energa Operator stanowi kontynuację dotychczas obranej ścieżki zawodowej związanej z wdrażaniem od 2008 roku zaawansowanych systemów pomiarowych w PGE Dystrybucja SA gdzie poza bieżącą działalnością operacyjną w Oddziale Łódź-Miasto pracował przy przygotowaniu systemu AMI do wdrożenia wielkoskalowego. Wcześniej, od 1999 do 2009 pracował na stanowisku asystenta, potem adiunkta na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej.
Adam Olszewski od 2008 roku jest przedstawicielem krajowych OSD w Eurelectric WG Smart Grids / Network of the Future. Od 2011 roku pełni również funkcję członka EDSO for Smart Grids.
Mariusz Swora – dr hab. nauk prawnych, w latach 2011 – 2014 pracował w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego WPiA UJ w Krakowie, wcześniej adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji WPIA UAM (2001-2011), Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (2007 -2010), adwokat.
Laureat ERRA Regulatory Research Award 2014. Członek międzynarodowej komisji przygotowującej projekt rumuńskiego kodeksu postępowania administracyjnego i ekspert programu PHARE decentralizacji i dekoncentracji rumuńskiej administracji (2006), stypendysta Fundacji Centrum Europejskie Natolin w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji. Członek zarządu i wiceprzewodniczący międzynarodowego stowarzyszenia regulatorów ERRA (2008 – 2010), obecnie członek honorowy tego stowarzyszenia, uczestnik szczytu G8 w Rzymie. Autor i współautor ponad 130 publikacji z dziedziny publicznego prawa gospodarczego a w tym prawa energetycznego, bankowego oraz ochrony konkurencji, prawa i postępowania administracyjnego, zarządzania publicznego, publikowanych w języku polskim i angielskim, redaktor komentarza do ustawy Prawo energetyczne. Członek rady naukowej Acta Energetica.
Dr inż. Krzysztof Hajdrowski – absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. W 2002 roku obronił pracę doktorską na tej samej uczelni. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania rozwojem i rynkiem w elektroenergetyce, umiejętności menadżerskich oraz program szkoleń „Project Management for Executives – PMI”. Po zakończeniu studiów pracował na Politechnice Poznańskiej, a następnie w Energetyce Poznańskiej. Obecnie jest kierownikiem Biura Innowacji i Nowych Technologii w ENEA SA.
W ramach pracy zawodowej realizował wielu zadań, w tym: wdrożenie i monitoring strategii przedsiębiorstwa, wdrożenie metodyki zarządzania projektami, realizacja badań benchmarkingowych, wdrożenie kluczowych wskaźników efektywności i programów optymalizacyjnych. Współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, Polskim Towarzystwem Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Stowarzyszeniem Elektryków Polskich o innymi organizacjami branżowymi. Jest Przewodniczącym Komitetu Technicznego nr 304 ds. Aspektów Systemowych Dostawy Energii Elektrycznej przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
Jest autorem ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych z obszaru elektroenergetyki, nowych technologii i normalizacji. Prywatnie lubi spędzać wolny czas rodzinnie z pasjonującą lekturą, przy zajmującej muzyce i w pięknych okolicznościach przyrody.
Dr hab. inż. Waldemar Skomudek – absolwent Wydziału Elektrotechniki Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu. Posiada ponad 26-letni staż pracy zawodowej w energetyce zawodowe. Od 2001 roku pełnił funkcje zarządcze w spółkach elektroenergetycznych województw opolskiego i dolnośląskiego – Prezes ZE Opole SA oraz Wiceprezes EenergiiPro KE S.A., a w latach 2008 – 2010 pełnił funkcję Wiceprezesa PSE Operator S.A. w Konstacinie-Jeziornej. Współtworzył grupy kapitałowe EnergiaPro KE S.A. i TAURON S.A. oraz Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Od 2004 roku jest również zawodowo związany z Politechniką Opolską.
Obecnie pełni funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej. W roku 1998 uzyskał tytuł doktora, a w roku 2009 doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych. Ukończył m.in. 3-letnie studia doktoranckie, studia podyplomowe z zakresu ekonomii i studium menedżerskie „Nowoczesne zarządzanie finansami” – WIFI Osterreich Institut w Wiedniu.
W pracy naukowo-badawczej zajmuje się głównie zarządzaniem podmiotami gospodarczymi w warunkach konkurencji, funkcjonowaniem rynku energii elektrycznej, problematyką stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, problematyką realizacji inwestycji i eksploatacji majątku, a także problematyką oceny stopnia zagrożenia i skuteczności ochrony przed oddziaływaniem zjawisk o charakterze falowym, które towarzyszą wyładowaniom atmosferycznym i stanom zakłóceniowym w sieciach elektroenergetycznych. W ramach prowadzonych badań opublikował ponad 140 artykułów naukowych i referatów, jest autorem jednej monografii i jednej książki oraz współautorem dwóch książek. Uczestniczył w wielu kongresach, konferencjach i sympozjach w kraju i za granicą. Jest m.in. członkiem Zespołu Doradców Ministerstwa Gospodarki do spraw rozwiązań systemowych w sektorze energetyki, ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, członkiem Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Senior Member IEEE, wiceprezesem O/Opolskiego SEP oraz członkiem PKWSE CIGRE i biegłym sądowym.
Dr inż. Magdalena Wasiluk-Hassa – Executive Business Development Manager – Energy, T-Mobile Polska
Ukończyła studia i obroniła doktorat na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Przez 15 lat pracowała w PSE SA (wcześniej PSE -Operator S.A.) zajmując się początkowo strategią firmy, planami rozwoju sieci przesyłowej i standardami technicznymi urządzeń systemu przesyłowego.
Inicjowała i prowadziła szereg projektów technicznych (niektóre wspólnie z Electric Power Research Institute – EPRI), w tym między innymi „Jakość energii elektrycznej w sieci przesyłowej”, SQRA (security, quality, reliability, availability). W kolejnych latach, zajmując stanowiska managerskie, opracowywała i realizowała strategię dla programu prac badawczo-rozwojowych, innowacji, nowych technologii oraz kierowała pozyskiwaniem funduszy pomocowych, zarówno na projekty badawczo-rozwojowe, jak i inwestycyjne. We współpracy z EPRI tworzyła koncepcję, założenia i funkcjonalności Smart Grid. Na zaproszenie Komisji Europejskiej była członkiem Advisory Council of European Commission „SmartGrids”.
Jest autorką koncepcji Smart Regionu, zorientowanego na aktywizację działań w zakresie szeroko rozumianej infrastruktury: energetycznej, komunikacyjnej, transportowej i społecznej na poziomie gminy, zaoferowanie tego modelu biznesowo-gospodarczo-samorządowego. Współtworzyła Krajową Platformę Technologiczną pod auspicjami URE. Obecnie pracuje w T-Mobile Polska SA i zajmuje się budową i realizacją strategii wejścia Firmy na rynek energetyczny.
Witold Suwalski – Dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Departament Rozwoju i Innowacji PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach – Specjalizacja Budowa aparatury chemicznej.
Od początku kariery zawodowej związany z segmentem wytwarzania. Karierę zawodową rozpoczynał w roku 1998 w Elektrowni Chorzów S.A, następnie kontynuował pracę na stanowiskach managerskich w Elektrociepłowni Chorzów „ELCHO” Sp. z o.o.. w latach 2008 – 2010 pracował w PwC Polska sp. z o.o. jako manager w dziale doradztwa. Następnie w latach 2010 – 2014 pracował w Republice Czeskiej jako dyrektor odpowiedzialny za segment energetyczny w UNIPERTOL RPA i jako dyrektor odpowiedzialny za produkcję petrochemiczną. Od 5 maja 2014 r. Dyrektor Departamentu Rozwoju i Projektów Strategicznych w PSE S.A.
Grzegorz Benysek – Dyrektor Instytutu Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Autor ponad 140 prac naukowych z dziedziny energoelektroniki i elektroenergetyki (w tym z obszaru energetyki rozproszonej). Działa na rzecz budowy społeczeństwa świadomego energetycznie oraz intensyfikacji wykorzystania odnawialnych źródeł energii zarówno w przemyśle energetycznym jak i ruchu kołowym.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Skoczkowski – pracownik naukowy Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej.
Kieruje Zakładem Racjonalnego Użytkowania Energii. W latach 1999-2010 pracował w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. na stanowisku prezesa zarządu.
Jego zainteresowania naukowe obejmują zrównoważoną politykę energetyczną, racjonalizację użytkowania energii, inteligentne sieci energetyczne, zagadnienia socjoekonomiczne związane z rozwojem sektora energetyki, głównie wpływu na lokalne społeczności.
Jest autorem i współautorem przeszło 250 publikacji, w tym 3 książek, 11 patentów.
Jest członkiem Advisory Group on Energy w programie Horyzont’2020 i Enery Platform Euro-CASE. Jest jednym z leaderów programu Concerted Action na temat wdrażania Dyrektywy Efektywności Energetycznej. Bierze udział w przygotowaniu „Polityki energetycznej Polski do roku 2050”.
Od roku 1994 jest Sekretarzem Naukowym Komitetu Elektrotechniki PAN. W latach 1994-2009 pełnił funkcję Sekretarza TC 27 “Industrial electroheating equipment” w International Electrotechnical Commission w Genewie. Brał udział w pracach różnych gremiów międzynarodowych, m.in. w Sekretariacie Karty Energetycznej, w programie Inteligent Energy for Europe, Programach Ramowych RTD.
Paweł Skowroński, doc. dr inż., MBA – absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (1984); docent w Instytucie Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej; specjalista w zakresie systemów i gospodarki energetycznej, ekonomiki energetyki, modelowania siłowni cieplnych, przygotowania i realizacji inwestycji energetycznych, montażu urządzeń energetycznych; autor kilkudziesięciu opracowań i publikacji naukowych; członek Polskiego Komitetu Gospodarki Energetycznej FSNT-NOT; uzyskał wyróżnienie miesięcznika „Świat Energii” – Menadżer roku 2005; trzykrotnie wyróżniony nagrodą Złotej Kredy dla najlepszego wykładowcy na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej.
Poza pracą naukowo-dydaktyczną na Politechnice Warszawskiej od wielu lat związany z przemysłem energetycznym:
- od 2013 Prezes Zarządu SAG Elbud Gdańsk S.A. i Prezes Zarządu SAG Elbud Kraków sp.z o.o.
- 2011-2012 Wiceprezes ds. Operacyjnych PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
- 2007-2011 Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Vattenfall Poland
- 2006-2007 Prezes Zarządu – Dyrektor Generalny BOT Górnictwo i Energetyka A.
- 2003-2006 Członek i Prezes Zarządu Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.
- w latach 1999-2003 związany z Grupą Kapitałową Energomontaż-Północ S.A., m.in. Prezes Zarządu Energomontaż-Północ Sochaczew sp. z o.o., Dyrektor Rozwoju w Energomontaż- Północ S.A. i Dyrektor Naczelny Oddziału Montażowego Energomontaż-Północ S.A.
- 1993-1998 kierownik projektów w Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii
- 1986-1987 p/o kierownika robót w ZRUE „ENERGOROZRUCH” Gliwice
- 1984-1986 inżynier budowy PMEiUP Energomontaż-Północ WZB Bełchatów
Andrzej Wiszniewski – Absolwent Politechniki Wrocławskiej (1957), doktorat (1961), habilitacja (1966), profesura (1972). Były rektor Politechniki Wrocławskiej (1990 – 1996), oraz minister nauki (1997 – 2001). Autor 9 książek oraz 140 artykułów. Promotor 13 doktorów. Honorowy doktor Central Connecticut State University, Politechniki Lwowskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.
Andrzej Sikora
Wykształcenie:
- 2011 – obroniona praca doktorska: AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA IM. STANISŁAWA STASZICA W KRAKOWIE WYDZIAŁ WIERTNICTWA, NAFTY I GAZU
Temat: „Skroplony gaz ziemny a inne źródła importu gazu do Unii Europejskiej” - 1998 INSEAD, Fontainebleau, Francja Program STOREWARS
- 1996 University of Southern California Jackson, Mississippi, USA Stypendium USID
- 1994-1995 Szkoła Bankowa, Wiedeń, Austria
- 1981–1986 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
kierunek: elektrotechnika, automatyka i elektronika,
specjalizacja: mikroelektronika
Doświadczenie zawodowe:
- 2007 Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych
- 2005-2007 Doradca AKJ Capital S.A.
Uczestniczył w projektach dotyczących wydobycia i przerobu ropy naftowej i gazu ziemnego oraz szerzej sektoraenergetycznego dla polskich klientów. Projekty w Europie Zachodniej,Rosji, Kazachstanie, krajach bałtyckich, krajach Afryki Środkowej,Północnej i Subsaharyjskiej. - 2002-2005 PKN ORLEN S.A.
- 2005 Dyrektor Biura Integracji z Holdingiem Unipetrol
- 2003-2004 Szef Projektu zakupu akcji i długu Holdingu Unipetrol a.s.
- 2002-2005 Dyrektor ds. Optymalizacji Aktywów Produkcyjnychw pionie Wiceprezesa Zarządu ds. Produkcji i Rozwoju
- 1997-2002 Farm Food S.A. / Sokołów S.A.
- Wiceprezes Zarządu ds. Finansów i Handlu Dyrektor ds. Kluczowych Klientów
- 1994-1997 Bank Gospodarki Żywnościowej S.A.
- Dyrektor Departamentu Kluczowych Klientów
- Dyrektor Oddziału w Tarnowie
Udział w Radach Nadzorczych:
- 2006-2007 – APEX Energy Ltd.
- 2004-2005 – Rafineria Trzebinia S.A.